A magyar nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény Hungarikum törvényként vált ismertté, és immár tíz esztendeje nyolc szakterületi kategóriában teszi lehetővé a magyar nemzet értékkarakterének mintázatát adó szellemi, kulturális, tudományos és egyéb irányú kincseink, büszkeségeink besorolását a nemzeti értékpiramis különböző szintjeire. Erről minden fontos és hiteles tájékoztatást és legitim információt megad az érdeklődőnek az Agrárminisztérium Hungarikumok Főosztálya által működtetett weboldal ITT:
www.hungarikum.hu.
A hungarikum-piramis egy alulról felfelé építkező és alulról felfelé haladva szűkülő értékazonosító törvényi rendszer, amelyben a legnépesebb értékszint a helyi értékek kategóriája Települési Értéktárak által, a rendszer bázisaként, csúcsa pedig a Hungarikumok Gyűjteménye. A legszélesebb, azaz a legtöbb értéket tartalmazó alapszintet és a legszűkebb, azaz a valóban nemzetközileg is magyarként elismert csúcsértékeket tartalmazó legfelső szintet megyei és országos szintek – a Megyei Értéktárak és kiemelkedő nemzeti értékeket tartalmazó Magyar Értéktár – világa kapcsolja össze. Fontos megérteni, hogy minden értékszintre besorolt érték nemzeti értéknek számít, de nem minden nemzeti érték jut el a nemzeti értékpiramis csúcsára, habár ettől még nagyon fontos annak a közösségnek, amely sajátjaként azonosítja helyi, megyei vagy országos körben. A lényegi különbség a helyi, megyei, kiemelkedő nemzeti értékek és hungarikumok között az, hogy az emberek mekkora hányada ismeri és azonosítja őket a saját közössége értékeként. A helyi értékek egy adott település lakosai által értékként azonosított büszkeségeket jelentik, amelyek meghatározzák az itt élőket és fordítva. Megyei érték szintre a helyi értékek sorából azok juthatnak, amelyeket az adott megye lakossága széles körben ismer és elismer. Kiemelkedő nemzeti értékké az országos ismertségre, büszkeségre épülő nemzeti értékek válhatnak. A csúcsszintet beragyogó hungarikumok pedig nem csupán a magyar nemzet büszkeségei, karakterét meghatározó különlegességei, hanem az egész világ a magyar nemzet karakteréhez tartozó értékként azonosítja és becsüli őket, erősítik az országimázst, és hozzájárulnak a magyarság mentális jó közérzetéhez.
Tehát ezért mondjuk azt, hogy minden hungarikum nemzeti érték, de nem minden nemzeti érték hungarikum.
Fontos azt is kiemelni, hogy vannak olyan értékek is, melyek nem köthetők egy adott településhez, sem megyéhez, sokkal inkább különleges szakmai tulajdonságokkal rendelkező értékek, egy-egy ágazatot, vagy annak részterületét képviselik. A törvényalkotók szándéka szerint ezen értékek kerülhetnek az ágazati értéktárakba, melyek felügyelete és kialakítása az ágazat szerint illetékes minisztériumok feladata.
Jelen pillanatban, 2022 őszéig 83 hungarikummal és 142 kiemelkedő nemzeti értékkel büszkélkedhet nemzetünk. A hungarikummá nyilvánítás egy a piramisépítéshez hasonló, alulról építkező, többlépcsős folyamat, melyet bárki kezdeményezhet az ehhez szükséges ismeretek és kompetenciák birtokában a megfelelő formanyomtatvány illetékes bizottsághoz történő benyújtásával.
A Hungarikum törvény nyolc szakterületi kategóriában teszi lehetővé a nemzeti értékek azonosítását, besorolását a hungarikum-piramis szintjeire. Ezek a kategóriák a következők:
1. Agrár- és élelmiszergazdaság: az agrárium szellemi és tárgyi termékei az erdészet, halászat, vadászat, az élelmiszerek és állategészségügy területén fontos szerepet játszó értékek tartozhatnak ide.
2. Egészség és életmód: a tudományos és népi gyógyászat, valamint megelőzés, természetgyógyászat szellemi és tárgyi termékeinek nemzeti értékkategóriája.
3. Épített környezet: a környezettudatos építési munka eredményeként létrehozott, elsődlegesen az egyéni és közösségi lét feltételeinek megteremtését szolgáló épületek, és azok szellemi termékei tartozhatnak ide.
4. Ipari és műszaki megoldások: az ipari termelés – beleértve a kézműipart, kézművességet is – szellemi termékei és tárgyi javai sorolhatók be ide.
5. Kulturális örökség: a kulturális örökség szellemi és tárgyi javai tartoznak ide, s jelenleg ez a legtöbb nemzeti értéket magába foglaló értékkategória.
6. Sport: a fizikai erőnlét és a szellemi teljesítőképesség megtartását, fejlesztését szolgáló, testedzés agy szellemi sportágban kifejtett tevékenység értékei kerülhetnek be ide.
7. Természeti környezet: az ember természetes környezetének tárgyi elemei, valamint az embert körülvevő környezet fenntartásához kapcsolódó szellemi termékek sorolhatók ide.
8. Turizmus és Vendéglátás: a turizmus és a vendéglátás szellemi eredményei és termékei tartozhatnak ide.
Valamennyi értéknél figyelembe kell venni azt a szempontot, hogy nemzetiséghez kapcsolódó értékek-e, amely az adott nemzetiség identitásához kötődő jelen- vagy múltbeli nyelvi, folklór, öntevékeny, illetve hivatásos előadó-művészeti, hitéleti, alkotóművészeti hagyományainak összességének, valamint nemzetiség által épített és tárgyi örökségnek a kincseit jelenti.
Amennyiben Önök közül bárki ismer vagy lát olyan értéket, amely a nemzeti értékké nyilvánításra méltó, az alábbi felületeken tájékozódhat és kérhet szakmai segítséget is:
www.hungarikum.hu.
www.hungaroptimum.com